Průvodce slovinským vínem
Slovinské vinařské regiony a typická slovinská vína
- Specifické mikroklima dává vznikat výborné kvalitě vín.
- Teplo od moře z jedné strany víno nabíjí a rozmazluje,
- z druhé strany alpské sněhy a horský vítr vyhání v révě sílu a odolnost.
Unikátní a neobjevené slovinské víno
Slovinsko je skrytý ráj vína. Nachází se na stejné rovnoběžce jako slavné francouzské oblasti Bordeaux a Burgundsko, či italský Piemont. Navazuje na rakouské Štajersko a s Chorvatskem sdílí přímořský region Istria.
Na pomezí úrodné panonské nížiny a chladného podhůří Alp se víno pěstuje nepřetržitě již 2 a půl tisíce let. Ve středověku tu začali výrobu vína rozvíjet mnichové v klášterech a kněží.
Ve Slovinsku se daří 52 různým odrůdám vína, mnohé z nich jsou místně unikátní (autochtonní). Většina produkce vína je určená pro domácí trh - Slovinci svoje vína prostě milují!
Slovinsko má tři hlavní vinařské regiony, které se dělí do devíti menších oblastí.
Najdeme tu zejména rodinná vinařství, ve kterých místní vyrábí víno s minimálními přídavky chemie.
1. Vinařský region Přímoří – Primorska
Slovinské Přímoří leží u Jaderského moře v blízkosti Itálie. Roste tu typické přímořské víno na suchých půdách s množstvím slunce.
Tento region je velmi známý díky svým specifickým půdním vlastnostem, od velmi bohatých po velmi chudé. To dává vínům, která na těchto půdách rostou vždy velmi odlišnou specifickou chuť, i když jsou stejného druhu. V této oblasti Římané začínali pěstovat svá vína.
V Přímoří jsou čtyři vinařské podoblasti: istrijská (Istra), krasová (Kras a terra rosa), Vipavská dolina a Goriška Brda.
Geograficky rozmanitá oblast je známá bílou odrůdou Malvazija, místní odrůdou Zelen, Sauvignon a z červených vín je tu vynikající místní REFOŠK (refosco), dál výborný Merlot, Cabernet Sauvignon, a na železitých půdách rostoucí Teran.
Doporučujeme: Bílá vína Primorska
Doporučujeme: Červená vína Primorska
Vinařství Primorska
Vina Koper - Monte Moro - Montis & Eko Laura
Vinařství Ščurek
Vinařství Zaloščan, vína deAdami
2. Vinařský region Posáví v údolí řeky Sávy – Posavje
Tento region sousedí s chorvatským vnitrozemím a má teplejsí podnebí. Daří se v něm mnoha odrůdám vína, z nichž nejznámějšími jsou Žametovka, Modra Frankinja (Frankovka Modrá) a Laški rizling (Vlašský rizlink). Taky je speciálně známá výrobou vína Cviček – vyrobeného ze směsi bílého a červeného vinného hroznu, nejčastěji Kraljeviny a Žametovky.
Doporučujeme: Červené a bílé víno z Posáví
Vinařství Posáví
Posáví leží podél řeky Sávy a má 3 podoblasti: Bizeljsko Sremič, Dolenjska a Bela Krajna.
Tato oblast má zajímavý mix půd a kopců, které nejsou vyšší než 400 m. Velmi zajímavá je oblast Bela krajna, kde se v roce 1981 vyrobilo první růžové víno. Specifické prostředí připomíná přímořské klima. Zatímco Bizeljsko Sremič je jednou z nejznámějších oblastí pro šumivá vína.
Vinařství Klet Metlika
3. Vinařský region Podráví kolem řeky Drávy – Podravje
Nejlepší podmínky pro pěstování vína na světě? Oblast Štajerska zabírá 4 % ze všech území, kde jsou podmínky pro pěstování vína oficiálně ideální.
Největší vinařská oblast Slovinska, Štajerska Slovenija, se klimatem blíží rakouskému Štýrsku a v mnohém jej dokonce předčí.
Je známá svými bílými víny, která jsou specifická pro tuto oblast. Nejoblíbenější jsou Laški rizling (Vlašský ryzlink), Šipon (Furmint), Beli in sivi pinot (Rulandské bílé a šedé), Chardonnay.
Doporučujeme: Rulandské šedé
Vinařství Podráví:
Podravje, oblast kolem řeky Drávy, se dělí na oblast Prekmurje a Štajersko.
Šumivá vína Radgonske Gorice - Vinařství Hlebec
Nejstarší vinná réva na světě
V Podráví roste nejstarší vinná réva na světě. 400 let starý kmen Staré révy „Stara trta“ je opečováván ve městě Maribor. Jeho výhonky rostou i na pražském hradě, kolem sochy slovinského architekta Josipa Plečnika.
Slovinská vína a vinařství můžete prozkoumat v našem e-shopu.
Osobně jsme vybrali řadu skvělých vín, a na jejich ochutnávku se můžete zastavit v našem vinařství na Praze 2, kousek od Muzea a Hlavního nádraží.