Rozmanitost a okouzlení – tak chutná Slovinsko!

Rozmanitost a okouzlení – tak chutná Slovinsko!

Možná jste Slovinskem projížděli při cestě za chorvatským mořem, ovšem pouze minout dary a krásy tohoto regionu se skoro rovná hříchu. Udělejte změnu a pro tentokrát zaostřete svou pozornost na tuto přírodně členitou i historicky zajímavou krajinu. Nebudete litovat.  

 

Příroda

Vzdálenost mezi našimi a slovinskými hranicemi je něco okolo 330 km, což je trasa, která se dá autem i v parném létě hravě ujet. Odměnou v cíli vám bude země plná unikátních přírodních krás, které musí nadchnout snad každého cestovatele. Poznáte zde majestátné horské velikány, proslulé krápníkové jeskyně, tyrkysové řeky, průzračná ledovcová jezera, malebná zelená údolí a dokonce i kousek moře. A až budete po dovolené vzpomínat na Slovinsko, určitě se vám vybaví zelená. Slovinsko je totiž po Finsku a Švédsku třetím nejzelenějším státem Evropy, více než 60% jeho povrchu tvoří lesy. To mu dává úžasnou harmonickou atmosféru a fotogeničnost, která vám dlouho nepůjde z hlavy.

Možná vám při vzpomínce na čas strávený ve Slovinsku naskočí také slovo rozmanitost. Tento nevelký stát se zhruba 2 miliony obyvatel na svých 20 000 km2 koncentruje zajímavou paletu povrchů i podloží, z nichž každá má své jedinečné charakteristiky a podnebná specifika. Ne nadarmo se říká, že ve Slovinsku můžete během jednoho dne zažít to, na co si jinde musíte počkat celý rok – ráno sklízet podzimní plody, odpoledne se vykoupat v Jadranu a den zakončit večerní lyžovačkou. Nevídaná variabilita se projevuje i ve sféře rostlinných a živočišných druhů, jejichž počet je ve světovém měřítku výrazně nadstandardní.

Pohostinnost a čistota

Že jsou Slovinci velice pracovití, je vidět doslova kam se podíváte. Krajina je obdělaná a upravená na každém kousku, i v turistických oblastech zůstává čistá a bez odpadků, je tu znát obrovská úcta k přírodě.  Mile vás také překvapí slovinská pohostinnost a vysoká úroveň místních služeb připomínající například Rakousko.  Najít místo ke spočinutí, kde se budete cítit dobře, určitě nebude velký problém.  Všechny regiony poskytují širokou nabídku kvalitního ubytování, počínaje hotely, penziony, bungalovy, přes pobyt na farmách až po kemping a v současnosti celosvětově populární glamping  (neboli „kempování na úrovni“ ve velmi fotogenických místech a atypických romantických obydlích).

Města

Ano, příroda je ve Slovinsku nádherná. Ale platí to i pro města, která určitě stojí také za návštěvu. Třeba hlavní město Ljubljana, které leží na řece Lublaňce, má všechny aspirace vás rychle okouzlit. Někdy se jí říká také Malá Praha. Vévodí jí zelený pahorek s hradem, kam se lze snadno dostat městským vláčkem, dole ve městě je zase spousta útulných kavárem a restaurací, překrásné šachovnicově uspořádané náměstí, široké bulváry, stavby známého architekta Joži Plečnika a milí lidé. V 80. letech tu vznikla zajímavá alternativní subkultura, takže město je neobyčejně svěží a působí kosmopolitně. Nevynechejte ani pod Alpami ležící původní metropoli Slovinska Kranj, která je oblíbenou základnou pro lyžování a horskou turistiku, město vína Maribor a starobylé přímořské město s italským šmrncem Piran.

 55_vstopna_stran_ljubljanski_grad_andrej_tarfila_2000

 

Jídlo

Jste labužníci? Pak vás chtě nechtě musíme nalákat na slovinskou gastronomii, neboť právě zde si své chuťové buňky patřičně podráždí všichni, ve kterých je aspoň špetka smyslu pro gurmánství. Samotní Slovinci si jídlo užívají a nejrůznější oslavy jídla, zaměřené na jimi oblíbené suroviny (zelný festival, kaštanový týden, oslavy brambor, den fazolí apod.) mají v jejich zemi dlouholetou tradici. Určitě vás okouzlí typické speciality slovinské kuchyně z lokálních surovin. Proslulosti dosáhly zejména pokrmy jako čevapčiči, plněný slaný koláč s bramborami burek nebo ričet, slovinské národní jídlo z vařených ječmenných krup s fazolemi, dušenou klobásou a uzeným vepřovým masem. Z uzenin boduje pršut a v dezertech zase kremšnita (bledský dortík plněný pudinkovým krémem a šlehačkou), roláda potica s ořechovou pastou nebo národní specialita zvaná Prekmurska gibanica, což je velice chutný dezert s ořechy, mákem, hrozinkami, jablky a sýrem Cottage.

Víno

Kdo má rád víno, je na správné adrese. Tradice jeho pěstování ve Slovinsku je nesmírně dlouhá a sahá až do období 5. století př. n. l., kdy ho tu pěstovali Keltové a Illyrové. Ve slovinském městě Maribor se dokonce nachází pravděpodobně nejstarší keře vinné révy světa, které plodí nepřetržitě již 400 let (každý rok je z něj 25 l vzácného červeného vína, které je uloženo do stovky 2,5 cl lahviček).

Slovinsko na cca 24 000 ha vinic ročně vypěstuje asi 850 000 hektolitrů vína vysoké jakosti. Valnou většinu slovinské produkce (asi 2/3) tvoří bílé víno a skoro všechno se také v zemi spotřebuje. Vyváží se jen malý zlomek výroby a my máme to štěstí, že Česko patří mezi pár vyvolených zemí, se kterými se Slovinsko o své tekuté poklady dělí.

Vinařští fajnšmekři směřují do 3 rozsáhlých vinařských regionů: do Podravje, Posavje a Primorje. Ty v sobě zahrnují 14 vinařských oblastí, z nichž každá nabízí své odrůdy a chuťové nuance dané odlišnými podmínkami vinic. A tak tu každé víno od místních vinařů chutná jinak a to je právě to skvělé. Krajina vinic je navíc hrozně romantická a třeba popojíždění mezi vinaři na kole je opravdu velký zážitek. Kdo vyzkouší atmosféru zdejších vinic, obvykle se rád vrací!

 vina_slovenije_zidanice

 

Přírodní TOP five Slovinska

Je toho moc, ale něco tedy vybereme z té přehršle doporučeníhodných fantastických přírodních lokalit .-) Jste-li sportovně založení a milujete-li hory, vypravte se určitě do Triglavského národního parku. Tato největší chráněná oblast v zemi je pojmenovaná podle nejvyšší hory Slovinska Triglavu, který se tyčí do výšky 2864 m. Zapotíte se při výšlapech po spletitých turistických stezkách, potěšíte se výhledy na strmé skalní stěny a hluboká ledovcová údolí, pocítíte příval energie u zdejších impozantních vodopádů. Dvě třetiny parku jsou pokryty lesy, takže je tu příjemný vzduch, který oceníte zejména v letních parnech.

Jednou z hlavních atrakcí, která je součástí Triglavského národního parku je ledovcové jezero Bohinj. Voda v něm je tyrkysová, průzračná, ledová a plná ryb. Nad jezero je možné vyjet lanovkou a kochat se jeho krásou z výšky.

Jezero Bled se nachází u stejnojmenného lázeňského města. Lodičkou lze doplout do jeho středu na romantický ostrůvek s kostelíčkem, nad jezerem se pak tyčí druhá dominanta, zdejší hrad. Okolo vodní plochy vede pohodlná cesta, díky níž obejde aspoň část jezera každý. Tady na turisty určitě narazíte.

Vidět Postojenské jeskyně je přímo povinnost. Tak rozsáhlý podzemní krasový komplex vytvářený kapičkami vody po miliony let jinde neuvidíte. Má několik kilometrů a jezdí v ní podzemní vláček. Najdeme tu také endemita macaráta jeskynního, který se vyskytuje jenom a pouze zde.

Že mohou mít řeky jinou barvu, než jakou známe v Čechách velmi rychle pochopíte v údolí řeky Soči. Její smaragdová voda linoucí se divoce po vápencovém podloží mezi skalami baví hlavně vyznavače raftingu a kaňoningu, ale nejen je...

Slovinsko je zatím (naštěstí) turisticky neprávem opomíjené, ale o to je zas krásnější. Zkuste ochutnat jeho třešničky na dortu a už během pobytu poznáte, že jste právě narazili na vaši srdeční záležitost.

postojna-jeskyne