Jak se slaví svátek sv. Martina ve Slovinsku?

Svátek hojnosti podzimu

Podobně jako v České republice je i ve Slovinsku svátek sv. Martina jednou z nejrozšířenějších oslav vína. Slavnosti se zahajují 11. listopadu na den svatého Martina a mohou trvat až dva týdny. Větší oslavu života vínem a tancem zcela jistě nezažijete jinde v Evropě než právě ve Slovinsku.

To pravé dění oslav svatého Martina ochutnáte nejlépe přímo u zdroje na vinicích a u vinařů. Jelikož je každý sedmý Slovinec vinařem, význam a intenzita oslav je neutuchající a přirozená. Den svatého Martina se slaví ve všech slovinských vinařských regionech od Primorska po Panonskou nížinu. Pokud nemůžete cestovat, měli byste alespoň oblažit své chuťové pohárky dobrým slovinským vínem.

Compressed Martin

Odkud pocházejí slavnosti sv. Martina?

Počátek této tradice má údajně své kořeny v keltském svátku, který vzdával hold plodnosti podzimu na polích a vinicích. Tuto keltskou tradici nakonec převzalo i křesťanství a postupem času byla spojena s oslavou svatého Martina. Svatý Martin, biskup z Tour ve Francii, byl svatořečený za svůj příkladný život a zároveň ztělesňoval přechod od pohanství a antického dědictví ke křesťanství. Historie svatomartinských tradic je bohatá a různá v jednotlivých zemích či regionech. Ve vinařských oblastech se tyto oslavy vždy spojovaly s ochutnávkou prvního vína.

Ve Slovinsku je den svatého Martina kromě vína i dnem vybraných lahůdek a pokrmů. Podělíme se s Vámi o skvělý slovinský recept pocházející z kuchyně známé slovinské šéfkuchařky Any Roš, která si zakládá na spojení tradičních slovinských ingrediencí a moderních surovin.

Nenechte se odradit zdánlivou náročností přípravy pokrmu a ochutnejte Slovinsko svatomartinskou kachnou a doporučeným svatomartinských vínem.

Budete odměněni lahodností chutí a zážitkem.

Ana Roš compressed

Recept na marinovanou svatomartinskou kachnu

Omáčku ze švestkového octa a přílohu složenou z červené řepy, dýňového pyré a kumkvatu dle Any Roš.

Ideálně se hodí v kombinaci s víny:

1. )  Modri-pinot-klik    2. ) istrijan-shiraz-klik

 

Příprava

Omáčka ze švestkového octa:

1 l Umeocta  (lze koupit například v prodejnách Country Life)

500 g cukru

Ocet spolu s cukrem zahřejeme a mícháme, dokud se cukr zcela nerozpustí, posléze zredukujeme na hustotu omáčky.

Červená řepa:

200 g červené řepy omyjeme, usušíme a zabalíme do staniolu. Pečeme v troubě 1 h při teplotě 170°C. Jakmile je upečena, oloupeme ji a nakrájíme na menší plátky. Před podáváním ji lehce zahřejeme na pánvi s trochou vody a másla.

Dýňové pyré:

Oloupanou střední Hokkaidó dýni zbavenou semínek a rozdělenou na polovinu pečeme zabalenou ve staniolu v troubě na 180 °C do změknutí. Poté rozmixujeme v mixeru na vláčné pyré a osolíme.

Kumkvat (citrusům příbuzné ovoce):

Natřikrát přivedeme k varu 100 g oloupaných kumkvatů a posléze přidáme cukrový sirup v poměru 1:1. Uvařené kumkvaty rozčtvrtíme.

Na marinádu na kachní prsa potřebujeme:

250 g sójové omáčky

75 g cukru

180 g mandarinkové šťávy

Jednu oloupanou mandarinku pokrájenou na kousky

Nadrcené koření: badyán, skořice, hřebíček, kardamom a malou chilli papričku

 

Vše smícháme dohromady a v pánvičce zahřejeme a zredukujeme na mírném plameny.

 

Kachní prsa orestujeme na pánvi kůží dolů. Poté obrátíme polejeme marinádou a vaříme ve vodní lázni o teplotě 57 °C po dobu 25minut.

Na talíř podávejte kachní prsa přelité omáčkou ze švestkového octa s plátky červené řepy, kumkvatu a dýňovým pyré.

 

dinner-chicken-1024x683